Ev, iş yeri, yazlık ev, bahçe, teras, ofis, muayenehane gibi herhangi bir yapının inşaatı, tadilatı veya dekorasyonu nedeniyle ortaya çıkan atıklara moloz denilmektedir. Bu atıklar  evsel atıklardan yani çöplerden farklıdır. Bu nedenle bu atıkların mahallenize belediyenizin yerleştirmiş olduğu çöp konteynerlerine bırakılması ya da çevreye rastgele atılması kesinlikle yasaktır. Bu gibi durumlarda 5 bin Türk Lirasına kadar cezai işlem uygulanmakta ve atılan moloz anlaşmalı belediye ekiplerince kaldırılmaktadır. Bu kaldırma işleminin maliyeti de ayrıca molozu döken kişiye kesilmektedir.

Belediyeler moloz toplama işlemi için bazı taşeron firmalar ile anlaşma yapabilir. Belediyeler ile anlaşmalı bu firmaları arayarak molozlarınızı çok uygun fiyatlara toplatabilir ve gereksiz risk almaktan kaçınabilirsiniz. Moloz toplama işlemi için molozların çuvallanmış veya çuvalsız olması, molozun bir apartmanın katında olması hiç önemli değildir.

Moloz Toplama Yetkisi

Ayaz Yapı ve Nakliyat Limited ??irketi moloz toplama işleminde Türkiye'nin Marmara Bölgesi'ndeki her il ve ilçede yetkilidir. Bizi arayarak molozlarınızın alınmasını talep edebilirsiniz. Bu konuda yetkili firmalar ile birlikte iş yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Genellikle yetkili olmayan kişiler molozları herhangi bir araca yükleyerek, boş buldukları arsalara yerlere döküm yapmaktadırlar. Bu da hem çevreye hem de insan sağlığına zararlar vermektedir. Yetkili olmayan kişilerin molozu sizin kapınızdan alıp herhangi bir yere dökmesi 5236 sayılı kanuna göre müteselsilen sizi de sorumlu tutabilir.

Moloz toplama işlemi için alo moloz hattımızı arayarak moloz toplama ekibi talep edebilirsiniz.