Ekskavatör kiralamadan önce nelere dikkat edilmelidir. Ekskavatör seçiminde 10 altın kural.
İş Makineleri ve Özellikleri
2017-10-06 16:13:00
Ekskavatör Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ekskavatör Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ekskavatör kiralamadan önce makine seçiminde dikkat edilmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Bunlardan ilki ihtiyaçlar. İhtiyaçlarınızın gerektirdiği ekskavatör özellikleri ne olmalı, bunun analizini iyi yapmak gerekmektedir. Özellik-  ihtiyaç analizi gerçekleştirilerek yapılan tercihler hem bütçenize destek olacaktır hem de zamanınızın verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse; ekskavatör kiralayacaksınız herhangi bir analiz yapmadan bunu gerçekleştirirseniz, işiniz için hiçte gerek olmayan çok güçlü bir makine tercih edebilirsiniz. Bu durum sizlere hem fazla kiralama ücreti hem de fazla yakıt olarak gelir dönecektir. Ayrıca güçlü makineleri kullanan operatörler daha fazla ücret talep edebilirler. Hiç gerek yokken ekstra masraf bu şekilde çıkabilir. Aynı zamanda olması gerekenden daha düşük hacimli ekskavatör kullanılması işlerin yavaş ilerlemesine, daha zorlanmaya bağlı olarak yakıtın artmasına neden olabilir. Oysaki işiniz için ihtiyaç duyacağınız ekskavatör modelleri arasından uygun seçim yaparak bütçenize katkı sağlayabilir, iş verimi yükseltebilirsiniz. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise işiniz için en uygun modeli seçebilmektir. Sadece kazı işi için gerekli olan ekskavatör başarılı yüklemeler gerçekleştirmese de olur. Bu durum sizlere kazı işi için yeterli özellikteki iş makinesini seçme imkânı sağlayacaktır. Farklı bir örnek vermek gerekirse zorlu zemin şartlarının olduğu bir iş için seçim yapacaksanız sıradan ekskavatör modelleri işinizi kolaylıkla yapamayabilir. Bu durumda ödediğiniz ücretin karşılığını alamayabilirsiniz. İş türü, işin yapılacağı alandaki durum önemlidir. Kar yağan bir arazide paletli ya da halatlı ekskavatör kullanmak işlerin hızlı ve sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

Ekskavatör seçiminde dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Bunlardan bir diğeri ise kiralama ya da satın alma işlemi gerçekleştirdiğiniz firmanın politikasıdır. Kiralama işlerinde kullanılan ekskavatörlerin bakımlarının ne aralıklarla yapıldığı, kimler tarafından yapıldığı oldukça önemlidir. Çünkü bu iş makineleri yüksek basınçla çok ısınmaktadır, soğutma sistemlerinde bir arıza meydana gelmesi aracın arızalanmasına, işlerin duraksamasına neden olacaktır. Fakat bakımları düzenli olarak gerçekleştirilen ekskavatörler sorunsuz hizmet sunabilmektedir. Sadece bakım değil aynı zamanda tamir işlemlerinin, değişim işlemlerinin de orijinal parçalar kullanılarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yüksek verimli kullanım için bunlar gereklidir. 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum Yap