Kaç tip ekskavatör çeşidi vardır ve kullanım alanları nedir? Hangi ekskavatör çeşidi sizin ihtiyacınıza uygundur? Öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.
İş Makineleri ve Özellikleri
2017-09-21 03:50:22
Ekskavatör Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Ekskavatör Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Günümüz teknolojisinde iş makinelerinin üretim aşamasında çok fonksiyonlu olması ve amaca tam hizmet etmesi olması gereken ilk özellikleri arasında yer alıyor. Ekskavatör çeşitleri kullanım amacına uygun olarak farklı özelliklerde üretilmiştir. Bu özellikler mevcut iş için en uygun araç olması yolunda avantaj sağlamaktadır. Ekskavatör çeşitlerinden birkaçına değinmek gerekirse;

Mini, küçük, orta ve büyük boy ekskavatörler

Mevcut iş yüküne paralel olarak ekskavatör modellerinin motor ve torkları da farklılaşmaktadır. Hafif işler için güçlü iş makinelerinin kullanılması çok daha fazla yakıt, kiralama ücreti gibi dezavantajları beraberinde getirecektir. Bu nedenle uygun işler için uygun iş makineleri tercih edilmelidir. 

Mini ve küçük ekskavatörler hacim olarak diğer iş makinelerine oranla daha küçüktür. Kullanım amaçları yaygın olarak kazma, yükleme ve kırma olarak ifade edebilir. Emsallerine göre daha küçük motor ve tork ile çalışan bu iş makineleri ağır olmayan işler oldukça idealdir. 

Orta ve büyük boy ekskavatör çeşitleri hem kazma hem yükleme özelliklerine sahiptir. Ayrıca ekipman değişimi ile kırma yada delme gibi özelliklere kavuşabilmektedir. Hacim olarak mini ve küçük ekskavatörlerden büyüktür. Ayrıca motor ve tork gücü, hidrolik basıncı gibi teknik detaylar açısından da hem kağıt üzerinde hem de arazide üstünlük sağlamaktadır. 

Halatlı ekskavatör

Halatlı EkskavatörZorlu arazi şartlarına tam uyum sağlayacak şekilde donanıma sahip olan halatlı ekskavatör görevini en iyi şekilde yerine getirmek için üretilmiştir. Eğimli araziler, dik rampalar, kaygan zeminler gibi olumsuz ve zorlu çalışma sahalarında başarıyla kullanılabilmektedir. Ayrıca iklim şartlarının farklılığı, kar ve yağmur gibi zemini olumsuz etkileyen yağış tiplerine karşı da oldukça başarılı performans sağlamaktadır. Paletlerinden aldığı tutunma gücü sayesinde zemine sağlam basarak hedeflenen işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Hacim olarak büyük çaplı oluşu büyük ve güçlü bir motora sahip olması ile birleşerek güç gerektiren kazma ve yükleme işlemleri başta olmak üzere, kırma ve delme, ağırlık kaldırılması gibi pek çok iş kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Hidrolik maden ekskavatörleri

Hidrolik Maden EkskavatörüMaden arama ve maden çıkarma gibi görevler üstlenen hidrolik maden ekskavatörleri yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilecek şekilde üretilmiştir. Maden bölgesine uzaktan müdahaleye imkan sağlayan uzun kepçe kolu sayesinde en ücra noktalara ulaşabilmektedir. Hidrolikten güç alarak çalışan iş makinesi mevcut hidrolik yağının sürekli basınca uğraması ile ısınarak özelliğini kaybetmesinin önüne geçmek adına güçlü soğutma sistemi ile donatılmıştır. Hidrolik basıncın oluşturduğu ısınma etkisi, ısındıkça özelliğini kaybeden hidrolik yağı, buna paralel olarak yeterli basıncın oluşmaması ve istenilen güce ulaşamama gibi sorunların ortadan tamamen kalkması iş verimini de artıracaktır. Ayrıca güçlü soğuma sistemi sayesinde yağ özelliğini kaybetmediği için daha uzun kullanım imkanı sağlayacaktır. 

Geniş açıya sahip operatör kabin camı sayesinde operatörün çalışma gerçekleştirdiği alanı tamamen görebilmesi, müdahale edeceği noktaları iyi planlamasını sağlamaktadır. Geniş görüş açısı sayesinde yaşanması muhtemel iş kazalarının önüne geçilerek, operatörün daha çok alana hakim olması sağlanmaktadır. Hem kazma hem de yükleme işlerinde başarıyla kullanılan hidrolik maden ekskavatörleri alanında en iyileri arasında yer almaktadır. 


Tekerlekli ekskavatörler

Tekerlekli EkskavatörEmsallerine göre daha küçük hacimli olan tekerlekli ekskavatörler kazı işlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tarla, arazi yada şantiyelerde çok ağır olmayan kazı işlerinde son derece başarılı performans sağlayan iş makineleri 8 adet tekerleğe sahiptir. Tekerleklerin ebat, adet ve diş kalınlıkları düşünüldüğünde arazi içerisinde zemine yüksek tutunma oranına sahip olacağını kestirmek zor değildir. Ağır zemin koşullarından ziyade daha düz ve sert zemin koşullarında başarılı performanslar sağlayacak olan tekerlekli ekskavatörler iş verimi yüksek iş makineleri arasında yer almaktadır. 

Sahip olduğu kova değiştirilebilir özellikte olduğundan iş türüne göre farklı sorumluluklar yüklenebilmektedir. Motor kapasitesi ve tork gücü ile yeterli güce ulaşabilen tekerlekli ekskavatörler, yüksek basınçla çalışan hidrolik sistemleri sayesinde bu gücü doğru olarak işe yansıtabilmektedir. Dar alanda seri ve hızlı bir biçimde hareket etme imkanına sahip olan tekerlekli ekskavatörler işlerin zamanında tamamlanması konusunda sizlere güven verecektir. Hem kazma hem de yükleme işlerinde kullanılabilmesi bir iş makinesi ile iki işi de yapmanıza imkan sağlayacaktır. Ortaya çıkan gücü en az yakıt harcayarak kullanması iş süresi boyunca azalan yakıt masraflarını da beraberinde getirecektir.

kiralık ekskavatörler

2 Yorum

Yorum Yap